Minnippi Parklands Cross Country 1km 2km 3km 4km 6km on April 9 2016

Results

 

Event 1 - Female 1km

 

Position

Name

Team

Time

1

Jorja Lockhart

Fast Track

4:13

2

Emily Gallagher

TEES

4:19

3

Hayley Condon

Ipswich LA

4:25

4

Libby Kelley

Canterbury College

4:25

5

Cristina Griffin

St Agathas

4:31

6

Roseretta Young

 

4:33

7

Amelia Glasgow-Abbey

Balmoral LA

4:41

8

Erica Polak

Redlands

4:44

9

Anna Gerber

 TEES

4:44

10

Grace Tappenden

Ath North

4:46

11

Midianra Young

 

4:51

12

Melanie La Frentz

TEES

5:07

13

Saffie Pavic

Starfish

5:16

14

Emmy Craswell

TEES

5:18

15

Lori Marshall

 

5:20

16

Makena Clarke

Redlands

5:26

17

Grace Adams

InTraining

5:28

18

Lucinda Jewell

 

5:36

19

Eve Smith

Ath North

5:37

20

Megan Doyle

 

5:41

21

Bridget McCormack

InTraining

5:46

22

Kate Toohey

InTraining

5:50

23

Makayla Adams

Ironside

6:06

24

Hayley Wortel

 

6:27

25

Susanna Churchill

 

6:29

26

Naomi Chrurchill

 

6:45

27

Ines Griffin

St Agathas

8:08

28

Zoe Remer

Tingalpa

9:39

       

Event 1 - Male 1km

Position

Name

Team

Time

1

 Jared Micallef  runaway Bay  2.58

2

 Ben Lambert  Intraining  3.33

3

 Noah Carter  Balmoral LA  3.43

4

 Lachlan McClure  Balmoral LA  3.45

5

 Joseph Churchill    3.57

6

 Sam Chapel    3.58

7

 Henry Baker  Balmoral LA  4.06

8

 Jesse Ashley  Runaway Bay  4.11

9

 Joseph Carter  Balmoral LA  4.17

10

 Daniel Witt  Beenleigh LA  4.23

11

 Christian Alexander  Milton State Sch  4.24

12

 Will Colquhoun  St Peter and Pauls  4.27

13

 Nicolas Churchill    4.47

14

 Chase Lane  Beenleigh LA  4.48

15

 Bryn Smibert  Rochedale SS  4.49
 16  Henry Adams  Intraining  4.53
 17  Henry Marshall  Belmont SS  4.54
 18  Hayden Horosko    4.55
 19  Ashton Smith  Capalaba College  5.00
 20  Ben Smibert  Rochedale SS  5.15
 21  Charlie Marshall  Belmont SS  5.19
 22  Charlie McCormack  Intraining  5.45
 23  Rafael Griffin  St Agatha's School  5.55
 24  Zennan Smith  Capalaba College  6.13
 25  Lachlan Reader  Tingalpa  6.38
 26  Brodie Wortel    7.46
 27  Josh Lambert  Intraining  8.33
 28  Jon Lambert    8.34

 

Event 2 - Female 2km

 

Position

Name

Team

Time

1

Kyah Anderson

Gold Coast LA

7:49

2

Gemma Hooper

Redlands LA

8:17

3

Madison Witt

Sheldon

8:17

4

Felicity Bradford

TEES

9:06

5

Piper Lawson

Redlands LA

9:15

6

Grace Denton

Northside

9:17

7

Isabelle Huang

St Peters

9:18

8

Priya Madders

All Saints

9:36

9

Grace Gillies

 

9:43

10

Matilda Fennon

TEES

9:59

11

Isabel Griffin

AHS / Border Striders

10:00

12

Riley Wingard

Starfish

10:08

13

Eliza Conwell

Citipointe

10:09

14

Tiare Royner

Springfield AC

10:21

15

Sophie Mipperess

 

10:25

16

Emma Symonds

TEES

10:37

17

Jazmin Markey

Beenleigh LA

10:38

18

Isobel Gillies

 

11:26

19

Abbey Craswell

TEES

11:34

20

Janis Messiwa

Runaway Bay

11:48

21

Aisling Mulrooney

Ath North

11:57

22

Toni Symonds

TEES

12:14

23

Madison Wortel

TEES

12:44

24

Emiko Takada

Runaway Bay

12:51

25

Roselle Syme

TEES

13:57

26

Lilly Syme

TEES

13:58

27

Natasha Yates

TEES

13:59

 

Event 2 - Male 2km

Position

Name

Team

Time

1

Chekole Getenet

Fast Track

6:13

2

Cody Melville

Holland Park SS

7:56

3

Braden Ashley

Runaway Bay

7:58

4

Jackson McClure

Balmoral LA

7:59

5

Joni Bushell

TEES

8:05

6

Mikah Foreman

TEES

8:12

7

Victor Huang

Fast Track

8:14

8

Noah Carter

 

8:18

9

William Lane

TEES

8:19

10

Craig Price

 

8:26

11

Luke Purnell

Citipointe

8:31

12

Luke Nedmann

Starfish

8:38

13

 Thomas Lane

TEES

8:47

14

Seth Michell

Runaway Bay

8:47

15

Ewen Smibert

Rochedale SS

8:54

16

Nicolas La Frentz

TEES

8:59

17

Lachlan Raynar

InTraining

9:01

18

Callum Dowling

Beenleigh LA

9:10

19

Jack Smith

Ath North

9:16

20

 Adam Finnegan

TEES

9:30

21

Edward Churchill

 

9:31

22

Oliver Glasgow Abbey

Norman Park SS

9:34

23

Joshua Price

Camphill SS

9:46

24

Fionn Mulrooney

Ath North

9:56

25

 Reuben Leishman

Col

10:36

26

Junko Micallef

Runaway Bay

10:41

27

Nicholas Churchill

 

10:47

28

 Patrick Jewell

 

 11:12

29

 Jon Lambert

InTraining

12:13

30

 Chris Lambert

InTraining

 12:14

       

 

Event 3 - Female 3km

Position

Name

Team

Time

1

Laura Chapel

 

11:41

2

Leah Rose Hooper

Sheldon

11:52

3

Charlotte Alexander

Sommerville

11:54

4

Izabella Harris

Sheldon

12:02

5

Kloe Lockhart

Fast Track

12:13

6

Jayda Anderson

Gold Coast LA

12:17

7

Bridget McCormack

In Training

12:24

8

Abedemi Alloe

Qld Athletics

12:24

9

Brooklyn Denton

Northside

12:36

10

Annabel Nipperess

 

12:50

11

Anika Clarke

Redlands

13:42

12

Grace Foreman

TEES

13:44

13

Geogria Heron

Fast Track

13:47

14

Emily Doyle

Beeleigh LA

13:49

15

Lauren Richardson

Fast Track

13:56

16

Kaitlin Pincott

 

14:00

17

Grace Burton

Fast Track

14:26

18

Kiara Condon

Ipswich club

14:31

19

Lauren Sing

UQ

15:23

20

Ava Conwell

Citipointe

15:45

21

Jodie Craswell

TEES

15:49

22

Kaelyn Lane

Beeleigh LA

16:38

23

Susanna Churchill

 

16:42

24

Tia Finlay

Beenleigh LA

17:18

25

Alis Dave

Runaway Bay

17:50

26

Judy Briscoe

Ath North

17:56

27

Jacqueline Phelan

Beenleigh LA

17:58

28

Melissa Wortel

TEES

18:03

29

Ellen Mulrooney

Ath North

18:06

30

Jane Mulrooney

 

18:06

31

Jeannine Phelan

 

18:20

32

Lucinda Phelan

Beenleigh LA

18:45

 

Event 3 - Male 3km

Position

Name

Team

Time

1

Chekole Getenet

Fast Track

9:31

2

Jared Micallef

Runaway Bay

9:53

3

Michael Hall

Runaway Bay

10:45

4

Daniel Mcewan

Fast Track

10:46

5

Jayden Lyttle

In Training

10:54

6

Will Eagleshaw

Churchie

11:07

7

Zane Pearse

Starfish

11:19

8

Tom Dauncey

Fast Track

11:34

9

Jack Kelley

 

11:37

10

Dylan Devine

Runaway Bay

11:40

11

Zack Newsham

In Training

11:42

12

Kai Kratzmann

Redlands LA

11:47

13

Ben Lambert

In Training

11:49

14

James Alexander

BBC

11:57

15

Alec  Lyttle

In Training

12:03

16

Ethan Links

Runaway Bay

12:04

17

Riley Niven

Sheldon

12:10

18

Spencer Lukey

Redlands LA

12:11

19

Innis Hooper

Sheldon

12:12

20

Connor Ashley

Runaway Bay

12:15

21

Ethan O’Donnell

Indooroopilly SH

12:16

22

Cameron Strydon

Ormiston College

12:18

23

Josh Purnell

 

12:34

24

Tristan Riddy

Ormiston College

12:39

25

Kyle Newmann

Starfish

12:45

26

Jesse Wilson

TEES

12:47

27

Will Smibert

Fast Track

12:50

28

Sebastian Wingad

Starfish

13:00

29

Lars Forsingdal

TEES

13:01

30

Max Walshaw

Ormiston College

13:11

31

Tristan Dowling

Beeleigh LA

13:18

32

Joseph Churchill

 

13:28

33

Oliver Collins

Cleveland LA

13:31

34

James Brenton

TEES

13:32

35

Tyler Dewnes

Runaway Bay

13:34

36

Josh Finnegan

TEES

13:36

37

Liam Wyatt

TEES

13:43

38

Caelan Forsingdal

TEES

14:19

39

Mason Pavic

Starfish

14:32

40

Callum Finnegan

TEES

14:54

41

Bryce Kooyman

Ormiston College

15:12

42

Oscar Rayner

In Training

15:24

43

Billy Togher

TEES

16:20

44

Chris Lambert

In Training

19:00

 

 

Event 4 - Female 4km

 

Position

Name

Team

Time

1

Katrina Robinson

TEES

13:20

2

Kate Watson

Ashgrove

15:20

3

Zoe Manning

In Training

15:57

4

Morgan Matthews

QA

16:01

5

Nicole Vermaas

On Track

16:07

6

Thwane Fouche

Citipointe

16:32

7

Staphanie Hall

Runaway Bay

16:39

8

Neisha Van Basten

Starfish

18:06

9

Margo Manning

In Training

18:13

10

Kelsie Willoughby

Jimboomba Ath

18:33

11

Elmari Muller

QE2

18:41

12

Carol Finnegan

TEES

20:05

13

Sophie Head

TEES

20:06

14

Anne O’Dwyer-Mazur

QE2

20:23

15

Nicole Ashley

Runaway Bay

20:27

16

Camelia Menzies

TEES

20:28

17

Lilly Smith

Starfish

20:49

18

Jenny Reedman

TEES

21:22

19

Kayti Marlow

TEES

23:26

20

Heather Windle

TEES

23:31

21

Irene Davey

QMA

25:22

22

Lynda Bateson

Ashgrove

26:18

23

Carmel Rogers

TEES

27:04

24

Scherelle Waldie

TEES

27:43

25

Jo Coker

 

33:57

 

Event 4 - Male 4km

Position

Name

Team

Time

1

Chekole Getenet

Fast Track

13:11

2

Jack Salcedo

 

14:16

3

Allen Dennis

In Training

14:26

4

Josh Chapel

 

14:26

5

Jack Micallef

Runaway Bay

14:53

6

Ethan Burton

Fast Track

15:09

7

Conner James

Border Striders

15:44

8

Troy Gorry

QE2

16:13

9

Luke Price

Runaway Bay

17:01

10

Mathew Gorry

QE2

17:05

11

Mitch Ashley

Runaway Bay

17:20

12

Hayden Witt

Sheldon

17:27

13

Daniel Gray

TEES

17:41

14

Jordon Gibson

Sheldon

17:44

15

Jack Lane

TEES

17:52

16

Luke Brenton

TEES

17:58

17

Dave Baker

TEES

18:19

18

John Purcell

Ashgrove

19:22

19

Trevor Byrn

TEES

19:36

20

Andrew Waldie

TEES

20:17

21

Calven Purcell

Runaway Bay

20:19

22

Daniel Mazur

QE2

21:18

23

Edward Churchill

 

21:20

24

Nicholas Churchill

 

21:48

25

Rohan Togher

TEES

21:58

26

Craig Marlow

TEES

22:13

27

Jason Brenton

TEES

27:43

28

Rex Coker

TSS

33:25

 

Event 5 - Female 6km

Position

Name

Team

Time

1

Ellen Christison

TEES

23:00

2

Meryll Fletcher

Toowiong Harriers

27:55

3

Meg Doohan

TEES

29:12

4

Natasha Yates

TEES

30:03

5

Mia Forsingdal

TEES

31:09

6

Chrissy O’Hagan

TEES

32:18

7

Lilly Parsons

TEES

33:22

8

Shareen Forsingdal

TEES

36:02

9

Lucy Barker

 

36:02

 

Event 5 - Male 6km

Position

Name

Team

Time

1

Callum Davies

TEES

21:30

2

Mitchell Bradbrook

Mansfield

21:59

3

Patrick Storman

TEES

22:33

4

Steve Baraclough

TEES

23:17

5

Leo Altarelli

In Training

23:28

6

Christopher Dalby

TEES

23:49

7

Harrison Biggs

QE2

23:54

8

John Paul Churchward

TEES

24:08

8

Stuart Houliston

TEES

24:29

9

Matt Johnson

TEES

25:30

10

Greg Coulter

QMA

26:08

11

Charles MacDonald

TEES

28:19

12

Simon Cooper

TEES

28:52

13

Sean Ryan

TEES

29:40

 

 

 

Date:

9 Apr 2016

Location:

Minnippi Parklands - Stanton Road West, Tingalpa, Brisbane, Queensland.

Contact:

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Registration:

Register on the day.

Map

click here for map

Detail:

Conducted by the Thompson Estate Eastern Suburbs Athletics Club - events open to all.


Timetable:
2:30pm - 1000m - Under 10 / All Ages
2:45pm - 2000m - Under 12 / All Ages
3.05pm - 3000m - Under 14 / All Ages
3.25pm - 4000m and 6000m All Ages

Entries can be taken on the day and close 30 minutes before the start of each race. All runners/joggers are welcome!

Cost:
Queensland Athletics Platinum or Gold Pass members:
Free
Queensland Athletics and LA Members:
$ 4.00 - Ages 5-15yrs
$ 5.00 - Ages 16yrs +
$15.00 - Maximum Family Fee
Trial Members (Unregistered Athletes):
$8.00 - Ages 5-15yrs
$10.00 - Ages 16yrs +
$20.00 - Maximum Family Fee

Venue Map:

 

Copyright (c) Thompson Estate Athletics 2014. All rights reserved.
Designed by joomla2you.com